طریقه استفاده صحیح از باتری سرفیس | تعمیرات آرتل

باتری سرفیس

باتری سرفیس یکی از مهم‌ترین قطعاتی است که نیاز شما را در مواقعی که به برق دسترسی ندارید ضروری می‌کند. به همین منظور حفظ و نگهداری صحیح باتری سرفیس مسئله بسیار مهمی است. در این مطلب قصد داریم شما را با مهم‌ترین نکات در زمینه‌ی نگهداری از باتری سرفیس و از شیوه صحیح شارژ کردن باتری سرفیس آشنا کنیم تا با رعایت آن‌ها به افزایش طول عمر باتری سرفیس خود کمک کنید.

آیا وقتی شارژ باتری به ۱۰۰ درصد رسید، سوکت شارژر را از سرفیس خارج کنیم؟

این سوال بسیاری از کاربران سرفیس است. این سوال بسته به شرایط می‌تواند هم آری و هم خیر باشد. استفاده کردن و یا دشارژ نمودن یک باتری زمانی که درحال شارژ شدن است، یکی از مضرترین و نابود کننده‌ترین اعمالی می‌باشد که به منظور کاهش ناگهانی عمر باتری در هر وسیله‌ای از آن یاد می‌شود. این باور درمورد گوشی‌های موبایل صدق می‌کند و هر چه پردازش اپلیکیشنی که با آن کار می‌کنید سنگین باشد آسیب بیشتری به باطری می‌رسد.
اما این باور در مورد دستگاه‌های سرفیس صحیح نیست. طراحان مایکروسافت هم از همان چیپ معروف شارژ با پیشوند BQ  که در لپ‌تاپ‌ها به کار رفته است برای سرفیس ها استفاده کرده‌اند. به صورت کلی متصل بودن سرفیس به شارژر هنگامی که باتری در حال شارژ یا به ‌طور کامل شارژ شده است هیچ مشکلی ندارد. چیپ به کار رفته در سرفیس باعث می‌شود تا زمانی که باتری سرفیس شما درحال شارژ شدن است، از آن استفاده نشود و به‌ محض رسیدن ظرفیت شارژ باتری سرفیس به ۱۰۰ درصد، ورود الکتریسیته به آن متوقف شده و جریان برق به ‌طور مستقیم به سیستم پاور سرفیس هدایت خواهد شد.

چه زمانی شارژ کردن باتری سرفیس موجب خرابی آن می‌شود؟

باور اشتباهی که عموم مردم دارند این است که فرض ‌می‌کنند بزرگترین دشمن باتری باقی ماندن باتری در شارژ در زمان فول شارژ شدن باتری است. اما این باور درست نیست و بزرگترین دشمن باتری حرارت بالا برای باتری است که آسیب جدی به باتری وارد می‌کند.

در شرایطی که شما از سرفیس خود استفاده معمولی می‌کنید و دمای دستگاه‌تان بین ۴۰ تا ۵۰ درجه هست شارژ کردن به باتری شما آسیب نمی‌رساند اما اگر قرار است بخواهید پردازش‌های سنگین مانند بازی کردن که ممکن است دمای دستگاه را بالا ۶۰ درجه ببرد، به هیچ عنوان سرفیستان را داخل شارژ قرار ندهید.

آیا دشارژ شدن کامل باتری سرفیس برای آن مضر است؟

لازم به ذکر است به این نکته در مورد باور غلطی که در ذهن بسیاری از مردم باقی مانده اشاره کنیم. بر اساس این باور اشتباه اگر شما پیش از شارژ مجدد باتری سرفیس خود را کاملا تخلیه نکنید یا آن را پیش از شارژ کامل از برق بکشید به باتری آسیب وارد می شود و آن دسته از سلول‌های باتری که مورد استفاده قرار نگرفته‌اند کاملا خراب می‌شوند وظرفیت باتری کاهش می‌یابد. به ‌بیان بهترین حالت شارژ کردن باتری این است که اجازه دهیم ظرفیت شارژ تا ۰ درصد کاهش یابد و سپس باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم.

اما این باور در مورد باتری‌های قدیمی نیکلی درست است. سرفیس‌ها از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌کنند که نه ‌تنها شارژ و دشارژ کامل بیهوده است بلکه حتی می‌تواند به باتری آسیب بزند. باتری‌های مدرن لیتیومی را می‌توان با هر مقداری از درصد باقیمانده‌ شارژ کرد و این مسئله تاثیر منفی روی عملکرد و عمر آن‌ها نخواهد داشت.

برای اینکه طول عمر باتری سرفیستان بیشتر شود از تخلیه شدن کامل شارژ باتری (۰ درصد) جلوگیری کنید. این حالت به باتری سرفیس شما شوک زیادی وارد می‌کند و حتی ممکن است کاملا آن را خراب کند. تا جایی که ممکن هست نگذارید شارژ باتری سرفیس شما زیر ۲۵ درصد برسد و سعی کنید زمانی که به این حد از شارژ رسید سرفیستان را به شارژ بزنید.

طریقه استفاده صحیح از باتری سرفیس | تعمیرات آرتل

برای طول عمر بیشتر باتری سرفیس چه اقداماتی بهتر است انجام دهید

 • زمان خودکار خاموش شدن صفحه نمایش و خود دستگاه را کاهش دهید
 • در صورتی که از Bluetooth و Wi-Fi استفاده نمی‌‎کنید آنها را خاموش کنید و از حالت Air Plane استفاده کنید
 • در صورت امکان از حالت Battery Saver استفاده کنید
 • بهتر است از یک تصویر پس زمینه تاریک و بدون نورهای سفید استفاده کنید
 • نور صفحه نمایش را تا حد امکان کاهش دهید
 • دستگاه‌های متصل به USB و Mini Display که استفاده‌ای از آنها ندارید از سرفیس خود جدا کنید
 • حالت Location را خاموش کنید
 • اگر کاری با دستگاه ندارید، آنرا قفل کنید
 • برنامه‌های زیرصفحه را غیرفعال کنید
 • ابتدا سیم شارژر را به سرفیستان متصل کنید و سپس دو شاخه را برق متصل کنید
 • زمانی که میخواهید شارژر را از سرفیس جدا کنید، ابتدا سیم شارژر را از دستگاه جدا کنید سپس دو شاخه را از برق بکشید.
4 دیدگاه در طریقه استفاده صحیح از باتری سرفیس
 1. احسان محمد بیگی ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۲۰:۳۳ پاسخ

  سلام. وقت بخیر.
  من مطلبتون رو خوندم. جواب چند تا سوال رو نتونستم واضح پیدا کنم:
  ۱.باید بذاریم باتری ۱۰۰ درصد شارژ بشه یا قبل از رسیدن به ۱۰۰ از برق بکشیم؟
  ۲.در موقع شارژ شدن باتری اشکال داره از سرفیس استفاده کنیم؟

  • جواب سوال ۱:
   اگر از سرفیستون دارید در جای ثابتی استفاده میکنید بهتره شارژ باتری رو
   ۱۰۰% نگه دارید چون وقتی شارژ باتری به ۱۰۰% میرسه چیپ موجود در مادربرد
   سرفیس برق رسانی به باتری رو قطع میکنه و سرفیس شما مستقیم از برق تغذیه
   میکنه. بهتره که هر ۱۵ روز یک بار شارژ باتری رو بین ۷% تا ۱۵% درصد ببرید
   و مجددا شارژ کامل کنید.
   جواب سوال ۲:
   در هنگام شارژ، کار کردن با سرفیس مشکلی نداره

 2. سلام من سرفیس مو برای نقاشی دیجیتال خریدم که با فتوشاپ کار میکنم و برنامه نسبتا سنگینی هست و ۴ ساعت بیشتر شارژ نگه نمیداره و وقتی هم با برق میخوام کار کنم(حتی اگه شارژش ۱۰۰ درصد باشه)دستگاه داغ میکنه و صدای فن ش درمیاد.عملا باید دو ساعت و نیم منتظر بمونم تا دوباره شارژ بشه و بتونم کار کنم واین موضوع داره اذیتم میکنه.به نظر شما دستگاه من مشکلی داره یا کلا همینطوریه و باید باهاش سر کنم؟؟؟

  • سلام
   من مدل سرفیس شمارو نمیدونم و این به مشخصات سرفیس شما بستگی داره ولی سرفیس ها برای کارهای خیلی سنگین ساخته نشده اند و داغ شدن دستگاه شما طبیعی هست.
   خیلی از لپ تاپ ها هم با اینکه از سیستم خنک کننده ی قوی برخوردار هستند باز هم داغ می کنند.
   کلا کارهای گرافیکی باعث داغ شدن دستگاه می شوند.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.