یکی از مهمترین اقداماتی که لازم است به منظور بازیابی فضای ذخیره سازی و بهبود عملکرد گوشی ها انجام
شود، پاک کردن حافظه کش در اندروید است. در این مطلب میخواهیم به شما بیاموزیم که چگونه حافظه کش را در اندروید پاک کنیم.

حافظه گوشی به دلیل نرم افزار‌هایی که به طور مداوم فایل‌های جدیدی را ذخیره می‌کنند و همچنین داشتن فضای ذخیره محدود ، در مدت کوتاهی تکمیل می‌شود. این فایل‌های داده موقت به عنوان حافظه پنهان هستند و بخش زیادی از فضای ذخیره سازی گوشی اندرویدی را اشغال می‌کنند.

در صورتی که اطلاعی از پاک کردن حافظه کش در اندروید ندارید حتما مطلب ما را مطالعه کنید.

فایل های کش چطور ایجاد می شوند؟

گوشی شما از اطلاعات موقت ذخیره‌ شده در فایل‌های کش به منظور دسترسی سریع‌تر به اطلاعات برنامه‌هایی که قبلا توسط شما باز شده است، استفاده می‌کند. به طور مثال، اسپاتیفای امکان دارد لیست‌های پخش مورد نظر شما که در گذشته مشاهده کرده‌اید را به صورت کش حفظ کند تا در دفعات بعدی، نیازی به بارگذاری مجدد آن‌ها نباشد.

یک فایل کش، فقط برای برنامه مربوطه مفید است، در اغلب موارد، وقتی که یک نرم افزار در مورد غیر قابل استفاده بودن اطلاعات موقت ذخیره‌ شده نتیجه‌گیری کند، آن‌ها را حذف خواهد کرد.

بازی‌ها، وب‌سایت ها و نرم‌افزارها برای بالا بردن سرعت از فایل های کش استفاده می‌کنند. معمولا این فایل‌ها به صورت ناشناخته اما مداوم در پشت صحنه کار می‌کنند و عملکرد سریعی را برای کاربران به وجود خواهند آورد.

پاک کردن حافظه کش در اندروید چه مزیتی دارد؟

فایل های حافظه کش از اهمیت برخوردار هستند و معمولا با آن‌ها مشکلی نخواهید داشت، اما بعضی مواقع بهتر است تا حافظه کش گوشی اندروید خود را پاک کنید. این کار در برخی موارد موثر است. به طور مثال:

  • در کوتاه مدت به شما در بازیابی فضای ذخیره‌سازی کمک کند، اما این یک راه حل موقت بوده و فایل های کش پس از ورود به برنامه‌ها، مجددا ایجاد خواهند شد.
  • در بعضی مواقع فایل های حافظه کش خراب می‌شوند و درچنین مواقعی است که برنامه‌ها دچار مشکلاتی خواهند شد؛ با پاک کردن حافظه کش به مشکل خاتمه دهید.
  • فایل‌های کش قدیمی می‌توانند به صورت بالقوه مشکلات را در زمینه حریم خصوصی و امنیت ایجاد کنند. صفحات وب ذخیره‌ شده در مرورگرها می‌توانند حاوی اطلاعات مهم باشند و در صورتی که یک فرد ناشناس به آن‌ها دسترسی داشته باشد، امکان سرقت اطلاعات وجود دارد. اگر یک مرورگر یا سایر برنامه‌ها از آخرین نسخه برخوردار نباشند، پاک کردن حافظه کش می‌تواند موجب بروزرسانی آن‌ها شود.

آیا فایل های کش به طور منظم باید پاک شوند؟

اکنون که شما از مزایای پاک کردن حافظه کش اطلاع دارید، امکان دارد فکر کنید که باید آن‌ها را به صورت دستی پاک کنید، اما اینطور نیست. به خاطر داشته باشید که عملکرد فایل های کش به منظور افزایش سرعت دسترسی شما به مطالب و برنامه‌هایی که نیاز دارید، خواهد بود و به همین دلیل پاک کردن مداوم آن‌ها به صورت دستی خوب نیست.

سیستم عامل اندروید دارای یک مکانیزم بسیار خوبی جهت پاک کردن فایل‌هایی است که استفاده چندانی ندارند. موارد مهم جهت پاک کردن حافظه کش به صورت دستی عبارتند از:

  • فایل‌های کش برنامه‌هایی که خراب شده‌اند و می‌توانند مشکلاتی را برای برنامه به وجود آورند.
  • شما قصد دارید پاک کردن حافظه کش را به منظور حفظ حریم خصوصی انجام دهید؛ در حقیقت فایل‌هایی را حذف خواهید کرد که دارای اطلاعات مهم و شخصی شما هستند.
  • شما از میزان فضای ذخیره‌سازی گوشی خود اطلاع ندارید و از طرفی نمی‌خواهید ویدیو، تصاویر و برنامه‌های خود را حذف کنید.

چگونه حافظه کش را در اندروید پاک کنیم؟

در نسخه های جدید اندروید، شما می‌توانید حافظه کش هر برنامه را به صورت جداگانه پاک کنید. این نکته هم در نظر بگیرید که به ندرت لازم است  حافظه کش را پاک کنید.

با استفاده از مراحل زیر شما می‌توانید حافظه کش گوشی اندروید خود را پاک کنید:

  • وارد تنظیمات شده و بخش حافظه (Storage) را انتخاب کنید.
  • گزینه سایر برنامه‌ها (Other Apps) را انتخاب کنید تا لیست تمام برنامه‌های نصب‌ شده روی گوشی شما نمایش داده شود.
  • یکی از برنامه‌هایی که حافظه کش زیادی دارد را انتخاب کنید. با استفاده از منوی سه نقطه در سمت راست قسمت بالا، برنامه‌ها را بر اساس سایز آن‌ها مرتب کنید.
  • در صفحه اطلاعات مربوط به برنامه با استفاده از گزینه پاک کردن حافظه کش (Clear Cache) حافظه کش این برنامه را پاک کنید.
1 پاسخ به چگونه حافظه کش را در اندروید پاک کنیم؟

[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.